Ne bízzuk betegeinket, szeretteinket végzettséggel és engedéllyel nem rendelkező személyekre! Fatális kimenetelű károkat okozhatnak.
Betegségek és egészségügyi helyzetek miatt egyre többen szorulnak rá, otthoni szakápolásra és betegápolásra illetve idősgondozásra. Hozzátartozóink betegsége nagy feladatot ró családunk életére. Sokan akár egy kórházi ellátás után is még hetekig-hónapokig ápolásra szorulnak, melynek megoldása nem kis feladat. A kórházi utógondozási osztályok (rehabilitáció, krónikus fekvőbeteg ellátás stb…) törvényi átalakítása végett részben átkerül a szociális ellátáshoz, ahol szakápolók foglalkoznak a betegekkel és költségtérítésessé válnak.
A kórházak a beteget, ha az egészségi állapota engedi otthonukba vagy utógondozóba továbbíthatja, amennyiben ápolása szakápoló által megoldható és már orvosi végzettséghez nem kötött. A családtagok sokszor tanácstalanok és nem tudják, honnan és kitől várhatnak segítséget.
Amennyiben szerettünk ápolásra szorul, de nem szeretnénk vagy nem megoldható vagy nem kívánatos a kórházi elhelyezés, abban az esetben ápolói segítségre van szükség.
Sokszor a családtagok úgy gondolják, hogy az ápolást-gondozást megoldják saját maguk, de ez hosszútávon nem kivitelezhető. A családtagok szakmai hozzáértés nélkül, nagyobb- súlyosabb kárt okozhatnak, melynek következménye állapotromlás vagy stagnálás alakul ki, Hamar eljutnak a fizikai és mentális kimerültség állapotába, esetlegesen pedig a munkájuk feladásával végzik a feladatot, akkor a család megélhetése is veszélybe kerülhet. Van mikor szerettünk ápolását nem tudjuk saját magunk és családi segítséggel megoldani és mindenképpen szakember segítségére szorulunk.
Mit is kell tudni és hol kezdjük?
Otthoni hospice ellátás:
- a haldokló beteg gondozását célozza a hosszú lefolyású, halálhoz vezető betegségben szenvedő személy testi, lelki ápolása, gondozása, életminőségének javítása, szenvedéseinek enyhítése és emberi méltóságának haláláig való megőrzése céljából. A hospice ellátás magában foglalja a haldokló beteg hozzátartozóinak segítését a beteg ápolásában, és a hozzátartozók lelki gondozását a betegség és a gyász időszakában is.
Otthoni szakápolás:
- a beteg otthonában vagy tartózkodási helyén, szakképzett ápoló által végzett tevékenység a kórházi ellátás kiváltása céljából (orvosi végzettséghez nem kötött – kórházi ápolást igényelne, de azt helyettesíteni lehet az otthoni szakápolás körében nyújtható ellátásokból összeállított kezeléssel)

Célja, hogy a beteg otthoni környezetben, személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön. Ezzel az ellátási formával a kórházi kezelések száma csökkenthető, illetve a bennfekvés időtartama lerövidíthető. Két formában érhető el.
Állami finanszírozású:
Az otthoni szakápolás állami finanszírozás keretében abban az esetben vehető igénybe, ha a beteg egészségi állapota – orvosi végzettséghez nem kötött – kórházi ápolást igényelne, de azt helyettesíteni lehet az otthoni szakápolás körében nyújtható ellátásokból összeállított kezeléssel.
Mivel az otthoni szakápolás bizonyos feltételek mellett a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást váltja ki, így annak részére, aki egészségi állapotánál fogva fekvőbeteg-szakellátásra nem szorul otthoni szakápolás nem rendelhető el.
Az otthoni szakápolás keretében nyújtható ellátásokat a beteg akkor veheti az egészségbiztosítás keretében díjmentesen igénybe, ha egészségi állapota miatt – a kórházba utalás, vagy a további ott tartózkodás helyett – a háziorvos az otthoni szakápolás szolgáltatást elrendeli.
A fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást kiváltó otthoni szakápolást a háziorvos a saját vagy kezelőorvosi kezdeményezésére vagy intézeti javaslat alapján jogosult elrendelni.
Az Egészségbiztosítási Alapból való támogatás további feltétele, hogy az ellátást az egészségbiztosítóval a feladat ellátására szerződött szakápolási szolgáltató a szerződésében meghatározott ellátási területen, az otthoni szakápolás igénybevételére jogosult személy otthonában nyújtsa.
Előnye:
Az otthoni szakápolás az egészségbiztosítás keretében díjmentesen vehető igénybe, ha a beteg egészségi állapota miatt a háziorvos elrendeli az otthoni szakápolás szolgáltatást. A fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást kiváltó otthoni szakápolást a háziorvos a saját vagy a kezelőorvos kezdeményezésére, illetve intézeti javaslat alapján jogosult elrendelni.
Hátránya:
Létszám hiány és túlterheltség miatt hosszú a várakozási idő, vagy nincs megfelelő kapacitás, így az állami szolgáltatást nem tudják időben igénybe venni.
Napi egy vizit, egyszerre 14 összesen 54 alkalom rendelhető el.
A háziorvos és asszisztense NEM SZÁMOLHAT FEL KÖLTSÉGET a szolgáltatásért!
Privát alapú költségtérítéses:
Otthoni szakápolói szolgáltató cégek, melyek nincsenek leszerződve a NEAK-al, így finanszírozását az állam nem támogatja, teljesen önköltséges. Ugyanakkor egészségpénztárral is igénybe vehető.
A magán szolgáltató cégek szintén hatósági engedéllyel és szigorú követelmény rendszernek felelnek meg, mint az állami finanszírozású szolgáltatók és a beteg orvosával szintén kapcsolatban állnak, a különbség csak a finanszírozási forma.
Előnye:
Egészségpénztárral igénybe vehető
Nincs vizitkorlátozás, akár napi több alkalom is lehetséges szükség szerint
Hétvégén, este késő délután is elérhető a szolgáltatás
A beteg ápolását azonnali megkezdik – nincs több hetes, hónapos várakozási idő
Hátránya:
Magasabb költségek
Az elvégezhető szakápolás feladatai otthonápolás során:
- szondán át tápláláshoz és folyadékfelvételhez kapcsolódó ápolás, illetve ezek megtanítása,
- tracheális kanül tisztítása, betét cseréje, illetve ezek megtanítása,
- katéterezés, illetve hólyagöblítéshez kapcsolódó ápolás,
- intravénás folyadék- és elektrolit pótláshoz nem szájüregen történő gyógyszer beadáshoz kapcsolódó ápolás,
- baleseti vagy műtétek utáni ápolás, és korlátozott önellátás esetén a testi higiéné biztosítása, valamint a mozgás segítése,
- műtéti területek (nyitott és zárt sebek) ellátása,
- sztoma terápia és különböző célt szolgáló drének kezelése
- szakma specifikus szájápolási tevékenységek műtét után,
- dekubitálódott területek, fekélyek ápolása,
- betegség következményeként átmenetileg vagy véglegesen kiesett vagy csökkent funkciók helyreállításához, fejlesztéséhez vagy pótlásához kapcsolódó ápolás keretében:
- gyógyászati segédeszközök, protézisek használatának tanítása,
- mozgás és mozgatás eszközei használatának tanítása,
- hely- és helyzetváltoztatás segítése.
- szükség szerinti, kiegészítő speciális eljárások:
- UH inhalálás, légzésterápia,
- szívó alkalmazása,
- oxigénterápia.
- tartós fájdalomcsillapítás,
- beszédterápia a beteg állapotától függően,
- gyógytorna,
- elekroterápia,
- otthoni parenterális (nem szájüregen keresztül történő) táplálás végzése kizárólag krónikus bélelégtelenségben szenvedő betegek esetében, szükség esetén dietetikus bevonásával.

Az alapellátáshoz kapcsolódó otthoni szakápolás és otthoni hospice ellátás körébe tartozó tevékenységek csak a beteg háziorvosával egyeztetve, elrendelése alapján végezhető!
Mire figyeljünk mindenképp?
Otthoni szakápolást betegellátást, hospice gondozást kifejezetten szakmai végzettséggel (egészségügyi végzettségű ápoló, szakápoló, diplomás ápoló) rendelkező hatósági engedéllyel rendelkező szolgáltatók által foglalkoztatott személyek végezhetik. 2023.június 1-ei hatállyal megváltozott a szabadfoglalkozású egészségügyi tevékenység és ez alapján egyéni vállalkozók nem végezhetnek otthoni szakápolást, csak céges kereteken belül.
A szolgáltató cégek hatósági engedéllyel rendelkeznek, melynek alapfeltétele, hogy legyen felelősség biztosításuk, a személyzetnek működési és kamarai nyilvántartási számúk és engedélyük. Az ápoló, szakápoló személy érvényes működési engedélye lekérdezhető az országos kórházi főigazgatóság honlapjának a nyilvántartásából: https://kereso.enkk.hu/

Mikor ápolót keresünk szeretteink mellé szakápolási cégekkel tudjuk felvenni a kapcsolatot, akik garantáltan szakképzett ápolót, szakápolót küldenek, akikért felelősséget is vállalnak. Megbízáskor az ápolónak meg kell mutatnia a fényképes igazolványát, melyen szerepel a működési nyilvántartási száma (ez alapján ellenőrizhetjük a végzettségét és engedélyét) és a felelősségbiztosítás száma.
Sokan a költséghatékonyság végett engedélyekkel nem rendelkező nem végzett ápolókat fogadnak fel beteg rokonaik ápolására, gondozására. Ennek a szakmai hozzá nem értés eredménye lehet, hogy a beteg állapotát nem tudják felmérni, ebből adódóan ronthatják, rehabilitációjukat hátráltatják,nem veszik észre és nem tudják értelmezni az ápolt, gondozott tüneteit. Az egészségbeli károkozásért felelősséget nem vállalnak, váratlan eseményeknél hirtelen beavatkozásra képtelenek, háziorvossal nem tartják a kapcsolatot.
Emberek egészségi állapota szakértelmet és felelősséget igényel – nem bízhatjuk ellátásukat „Mekk Mesterekre”!

AZ ÉLET NEM JÁTÉK!!!
Hivatkozás:
https://egeszsegvonal.gov.hu/ellatorendszer/otthoni-szakapolas.html
Szerző: Laskay Barbara – Felnőtt szakápoló Létrehozva: 2023. augusztus 10.
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Birillo Zoo Kft –Birillo Angel Otthoni Szakápolás – Betegellátás Szolgáltatást ügyvezetője: Laskay Barbara felel.