Nyári meleg veszélyei: KÁNIKULA = HŐGUTA?
Mit tegyünk, hogy ne legyen keserédes a nyári meleg.

Megfigyelhetjük, hogy időjárásunk évről évre változik. Eltűnnek az évszakok, nincs igazán átmenet, a hőmérséklet drasztikusan a végletek között mozog.
Hazánkra egyre inkább a mediterrán éghajlat jellemző. A téli időszakok melegek a nyaraink még melegebbek, már-már egyenlítő környéki-trópusi. Egyre gyakoribb országunkban az aszályos forró időjárás.
De mikor is beszélünk kánikuláról? Közép-Európában rendszerint május vége és augusztus vége között előforduló tartósan magas nappali és éjszakai hőmérséklettel járó csapadékmentes időszak, mely napokig, akár hetekig tart.
Kialakulásában sokszor az észak-afrikai szaharai eredetű légtömegek játszanak szerepet.
A klímaváltozás nagyban fokozza a gyakoriságát.
Hatása mind egészségügyi, mind gazdasági szempontból jelentős. Különösen az idősek és a gyermekek szervezetére megterhelő, az előbbiek körében esetenként jelentősen megugró halálozási arányt idézhet elő
Mivel az élőlények, így az emberek is szoros kapcsolatban állnak környezetükkel, így az időjárás hat az emberi szervezetre. Jó ideje az orvostudomány tisztában van azzal, hogy a frontok és szélsőséges időjárási viszonyok befolyásolják az élő organizmusok működését.
A modern humánmeteorológia, vagy humán bio-klimatológia egyik fő problémája a környezet hatása az emberi testre az időjárási viszonyok szempontjából.
Ugyanis a hő-terhelés hatással van a hőszabályzó rendszer működésére, a test aktivitására, így a mindennapi tevékenységekre, valamint egyes betegségek, illetve elhalálozások (dehidratáció, hőguta) kialakulására (Ivanov and Chervenkov, 2021).
Az emberi az állandó testhőmérsékletű élőlények közé tartozik, ami azt jelenti, hogy a napi testhőmérséklet ingadozása nem haladhatja meg az 1 °C-ot. A testhőmérséklet jórészt független a külső hőmérséklettől.
Az állandó testhőmérséklet a hőtermelés és a hő-leadás egyensúlyán alapszik, melyet a testünk hőszabályzó központja biztosít.. Ez a központ az agyunkban található hypothalamusban valósul meg, melynek két része van, a melegítő és hűtő központ. A központ legfőbb ingere a rajta áthaladó vér hőmérsékletének változása, de az idegrendszer más részeiből is kap ingerületet.
Hőtermelés:
Biológiai oxidáció (szerves anyagok energianyerés céljából történő lebontása a sejtekben) következménye, mikor is a szervek működésekor az oxidáció fokozódik és ez hőtermelés növekedésével jár. Az átáramló vér hőmérséklete csökken és a melegítőközpont működésbe lép, fokozódik a hőtermelés.
- bőr erei összehúzódnak
- bőr hőmérséklete csökken
- remegés, borzongás – fokozott izomműködés – hő termelést eredményez
- megszűnik a verejték elválasztás, termelés
Hő-leadás:
Párologtatással, vezetéssel és sugárzással történhet.
- Párologtatás: a bőr verejtékmirigyei verejtéket termel, amely a testfelületre kerül. Ennek elpárologtatásához hőre van szükség, amit a szervezet biztosít, ezzel hőt veszít. Ez a legfontosabb hő-leadási forma.
- Vezetéses hő-leadásról akkor beszélünk mikor a test a vele közvetlen kapcsolatba került tárgynak ad hőt.
- Sugárzásos hő-leadás: a test a környező levegő felmelegítése révén ad le hőt.
Megjegyzendő, hogy a hő-leadás történik a tüdőbe került levegő felmelegítésével, valamint széklettel és vizelettel is.
Hő-leadásnál
- a bőr erei kitágulnak – ennek következménye, hogy bőrünk kipirul
- Bőr hőmérséklete megemelkedik , ezzel nő a hőmérséklet különbség bőr és környezet között és ez a hő-leadás szempontjából előnyös)
- verejtékmirigyek izzadságot termelnek – ennek elpárologtatásával a szervezet jelentős mennyiség hőt ad le
- szapora szívverés
A nagy meleg okozta hőséggel összefüggő problémák többé-kevésbé fokozatosan követik egymást. Minél jobban megterheli valakinek a szervezetét a meleg (pl. minél többet tartózkodik kánikulában a szabadban anélkül, hogy a teste megfelelő hűtéséről gondoskodna), annál súlyosabbak lesznek a tünetei és annál nagyobb veszélyben van. Érdemes tisztában lenni azonban azzal, hogy a különböző problémák közötti különbségek nem pontosan meghatározottak, nincsenek éles határvonalak, így az sem mindig egyértelmű, hogy mely elnevezéssel mely vészhelyzetet írják le. Ez elsősorban az egyéni tűrőképességtől függ.
Mivel mindenki másképp reagál a hőségre: van aki jobban viseli az extrém meleget van aki nehezebben, ezért az enyhébb problémákkal járó tünetekre is oda kell figyelni, mert bármikor vészhelyzet alakulhat ki.
Hőguta szempontjából a gyerekek az idősek, sportolók és a szabad ég alatt dolgozók a legveszélyeztetettebbek.
De mi is a hőguta?

Amikor a testhőmérséklet 39,5-40,6°C-ra emelkedik ez által testünk maghőmérséklete is emelkedik. A test verejtékezése leáll, a bőr kipirul és forróvá válik, majd a keringés rendszere fokozatosan összeomlik. A hőguta kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet.
Tünetei:
- testhőmérséklet 39 °C
- fejfájás
- vörös száraz bőr
- általános gyengeség, rosszullét
- hányinger, hányás
- étvágytalanság
- szédülés
- ingerlékenység
- fokozott szomjúság érzés
- bágyadtság, aluszékonyság
- szapora szívverés
Ekkor az érintett személyt hűvös helyre kell vinni és meg kell kezdeni a test htésé vizes ruhás borogatással fokozatosan hideg vizes zuhannyal. Fontos a folyadék és nátrium pótlás ezért enyhén sós vizet itassunk a beteggel.
Amennyiben a beteg a nem mutat javulást egy órán belül, akkor hívjunk orvost.
- izomgörcs
- mozgáskoordinációs zavarok
- zavartság
- ájulás
- kapkodó légzés
Ezeknél a súlyos tüneteknél azonnal hívjunk orvost és mielőbb vigyük hűvös helyre a beteget és kezdjük meg test hűtését hideg vizes borogatással fokozatos hideg vizes zuhannyal.
Na de hogyan is előzzük meg a bajt? Csökkentsük a kiszáradás és hőguta kockázatát.
Tanácsok kánikula idején:
- Hűtsük testünket és pótoljuk a folyadékot
Zuhanyozzunk naponta többször langyos vízben
Viseljünk laza világos öltözéket
Elegendő mennyiségű vizet fogyasszunk és kerüljük a cukros üdítők és alkohol és koffein tartalmú ital fogyasztását.
Viseljünk napon kalapot, kendőt a fejünkön.
- Kerüljük a hőséget
Legalább 2 –3 órát töltsünk hűvös helyen
Tartózkodjunk árnyékban
Ne sportoljunk és kerüljük a megerőltető munkát
- Tartsuk hűvösen otthonunkat
Otthonunk hőmérséklete mindig maradjon nappal 32 C, míg éjszaka 24 C alatt.
Éjszakánként szellőztessünk, nappal pedig húzzuk el a függönyöket, eresszük le a rolókat.
A nem használt elektromos gépeket kapcsoljuk ki, áramtalanítsuk.

SOHA NE HAGYJUNK GYEREKET, ÁLLATOT PARKOLÓ AUTÓBAN!!!
A weboldalon megjelent információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvosához.
.Forrás:
Dr.Mándi Barbabás – Anatómia- Élettan
https://web.archive.org/web/20160304205218/http://www.boon.hu/2007/05/kanikula.pdf
https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/1521/A%20hoseg%20egeszsegkarosito%20hatasai.pdf
https://www.nnk.gov.hu/index.php/tanacsok-hoseg-idejere
Szerző: Laskay Barbara – Felnőtt szakápoló Létrehozva: 2023. július 07.
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Birillo Zoo Kft –Birillo Angel Otthoni Szakápolás – Betegellátás Szolgáltatást ügyvezetője: Laskay Barbara felel.