Rohamosan fejlődő világunkban egyre több lehetőségünk adódik információk gyűjtésére, ismereteink fejlesztésére.
Ennek egyik eszköze az internet, amit ha nem tudunk megfelelően használni néha többet árthat, mint használ. Az interneten való kutatás iránti vágy fokozatosan nő az emberek körében, melynek használatát, ha kellő tudatossággal tudjuk kezelni akár hasznos is lehet.

Cyberhondria-ról, akkor beszélünk mikor az egészségünkkel kapcsolatos félelmeink erősödnek és szorongássá alakulnak, mely a túlzott internetes, tünet és betegség kezelésből adódó információk miatt alakul ki.
Az erre hajlamosabb személyek jellemzően nem szakemberhez/orvoshoz fordulnak, hanem tovább kutakodnak a neten, ami fokozza a félelmet és szorongást, akár súlyosbíthatja is a tüneteket. Egy kereső szóra, betegségre rengeteg lehetőséget dob az internet, mely nem szelektál az oldalak hitelessége mellett.
Mivel egy laikus személy nem érti, ismeri az összefüggéseket, nem tudja, mit és hol kell keresni illetve értelmezni, így igen nagy mellékvágányra terelheti a jóhiszemű beteget, mely kapcsán súlyos félreértések adódhatnak/adódnak az Ön diagnózis felállításában. Teljesen természetes, hogy a laikus ember nem rendelkezik megfelelő, biológiai, anatómiatudással, ezért a számára nem teljesen értelmezhető információk inkább a kárára, sem mint a hasznára válnának.
Az interneten található információk tömkelege, több betegségre is utalhat egy-egy tünet és ebből adódóan fokozatosabban figyelnek saját testük reakciójára már-már beképzelve olyan testi reakciókat is, melyek valójában nincsenek.
Ezek pedig egyre jobban fokozzák az aggódást, szorongást.

Mivel a legtöbb oldalt nem hozzá értő szakemberek készítik, így könnyen tévútra vihetnek minket.
Mik is a veszélyei?
Leginkább a kisebb tünet együttes kereséséből adódó információk alapján nem igazolt súlyos életveszélyes kórképet alakítanak ki magukban a betegek.
Nem mennek orvoshoz, mert feleslegesnek tartják, hiszen határozottan vélik, hogy tudatában vannak az esetleges fals információk kapcsán betegségeiknek.
Az interneten olvasott kezelések – terápiák alkalmazása kockázatos a betegség, beteg állapotának súlyosbodása miatt. Nagyobb kárt okozhatunk, mint az alap probléma.
Öngyógyítás elkezdése és az abból adódó egészségkárosodás
Szerencsésebb esetben, mikor az óndiagnózist felállító személy orvosi segítséget kér a betegsége kezeléséhez, gyakran konfrontáció alakul ki a beteg és az egészségügyi személyzet között, mert a beteg úgy véli, hogy az alapos információ gyűjtés kapcsán jobban meg tudja határozni a kórképet, hiszen többet foglalkozott vele, mint az orvosa és ez által kevésbé hisznek a hozzáértőknek. Ebből adódóan gyakran felül is bírálják a szakember tudását.
Rosszabb esetben szakembert meg sem kérdezve kezdik meg az ön terápiás kezelést, melynek számos veszélyei lehetnek.
- téves diagnózis
- állapot súlyosbodása
- klinikai vizsgálatok kikerülése
- mentális pszichés félelem erősödése
- ön gyógyszerelés (az internet és reklámok hatására) és az ebből adódó veszélyek, mellékhatások
- rossz terápia alkalmazása – mozgásszervi terápiánál is nehezen vagy visszafordíthatatlan károkat okozva magának a beteg
Az ön diagnosztizálásból adódó ön terápia – öngyógyítás kórosabb állapotba juttathatja a beteget, melynek következménye lelassíthatja a gyógyulás idejét és akár fatális kimenetelű is lehet.
Nagyon fontos, hogy bármilyen betegség tünet jelentkezésekor, keressünk fel szakembert és ne gyógyítsuk magunkat internetes információ gyűjtés kapcsán.
Terápiás – gyógyszeres kezelést csak szakember által javasolt formában alkalmazzunk, hiszen az interneten nem találunk megfelelő információt a gyógyszerek alkalmazásáról, indikáció és kontra indikációjáról. A betegség, tünet együttes és az esetleges alapbetegségek figyelembe vételével lehet csak hatékony terápiát alkalmazni.
Továbbá nagyon fontos, hogy gyógyszereket és egyéb gyógyászati eszközöket szigorúan csak szakorvos – szakember javaslatára kizárólag gyógyszertárból és erre szakosodott szaküzletekből szerezzünk be.
Interneten ne vásároljunk gyógyszereket, vitaminokat étrend-kiegészítőket, mert nem tudnak személyre szóló terméket javasolni.
Minden esetben konzultáljunk szakemberrel és tájékoztassuk, amennyiben van:
alap – betegségünkről és az általunk szedett gyógyszerekről, vitaminokról, étrend kiegészítőkről és természetgyógyászati szerekről, allergiánkról.

Minden esetben kérjük szakember véleményét és ne hagyatkozzunk az internet adta információkra!
A weboldalon megjelent információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvosához.
Hivatkozások:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29324396/
www.webbeteg.hu/cikkek/psziches/24126/cyberhondria-az-ondiagnosztizalas
Szerző: Laskay Barbara – Felnőtt szakápoló Létrehozva: 2023. június 30.
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Birillo Zoo Kft –Birillo Angel Otthoni Szakápolás – Betegellátás Szolgáltatást ügyvezetője: Laskay Barbara felel.