Az időjárási frontok sokaknál egészségügyi problémát okoz, másképp reagál a szervezetük.
A légköri front a hideg és meleg légtömegek határán kialakuló légköri képződmény, mely az időjárás változásait okozza. Ilyenkor a légnyomás, a hőmérséklet és a páratartalom is változik, a széllökések felerősödnek. Egy-egy időjárási front több száz, akár ezer kilométer hosszan is elnyúlhat. A frontokat jellegzetes felhőképek kísérik.
Milyen frontokról beszélhetünk?
- Melegfront:
- Beszélhetünk melegfrontról, mikor a meleg levegő kisebb sűrűsége miatt felemelkedni kényszerül a hidegebb és sűrűbb levegőtömegre. Megfigyelhetjük mi is. Először vékony fátyol felhők jelennek meg, melyek fokozatosan megvastagsznak és rettegés eső felhők alakulnak ki. Csökken a légnyomás és többnyire csendes esőt hoznak. Ha a melegfront levegője nedves, akkor a front sokkal hevesebb lesz. A csapadék a záporig terjedhet.
Magyarországon a Földközi-tengerről jövő mediterrán ciklon okkal kapcsolatos frontok jellemzőek, de télen az Atlanti-óceán felől érkező frontok is előfordulnak.
2. Hidegfront:
Hidegfrontról beszélünk mikor a hideg légtömeg mozdul a meleg légtömeg felé. Sűrűsége miatt a földfelszín közelében levő melegebb levegő alá ékelődik. Emiatt heves felfelé irányuló légáramlások alakulnak ki. A légnyomás csökken, majd gyorsan emelkedik. Több felhő fajta is jellemzi, de a legszembetűnőbb a zivatar felhő. Zápor, zivatar, erős viharos széllökés jégeső kísérheti.
3. Okklúziós front:
Okklúziós front, akkor alakul ki mikor a hideg front egy meleg frontot előz meg. A légtömegek össze torlódnak a magasban és azon a helyen ahol a frontok találkoznak azt hármaspontnak nevezik.

Hogyan is hatnak ezek a frontok szervezetünkre?
Háromféle embertípus van.
1.- akiknek szervezete meg sem érzi az időjárás változást
2.- akiknél a fronthatások problémákat idéznek elő
3.- akiknél felerősítik az egyébként is meglévő betegséget.
Az időjárás emberi egészségre gyakorolt hatása jól ismert tény, mára már külön tudományterület foglalkozik ennek kutatásával, melyet bioklimatológiának nevezünk.
A bioklimatológia tulajdonképpen azt vizsgálja, hogyan módosul egészségi állapotunk a belélegzett levegő elektromos töltéseitől.
Elég egy kis időváltozás vagy erős szél, és ez által máris megváltozhat szervezetünk működése. Ha változik a légnyomás az ízületi betegek növekvő fájdalommal számolhatnak. Ugyanez igaz a fejfájásra is. Az időjárás légnyomás és hőmérséklet ingadozások bizonyítottan jelentős hatással lehetnek szervezetünkre.
Melegfront esetén a tünetek már néhány órával a front átvonulása előtt jelentkezhetnek. Ilyenkor emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás; mindezek vérnyomás csökkenéshez, pulzusszám emelkedéshez, esetleg a depressziós tünetek, zöld-hályogos , migrénes panaszok gyakoribb előfordulásához vezethetnek. Hidegfront esetén a tünetek inkább a front átvonulása után jelentkeznek. A csökkenő hőmérséklet és páratartalom mellett nő a légnyomás.
Ezt reumás panaszokkal, ízületi fájdalmakkal, asztmás rohamokkal, gyomor-, epe- és vesegörcsökkel, illetve mellkasi panaszokkal sőt a koraszülések számának emelkedésével, illetve a szívinfarktusok gyakoribb előfordulásával hozták összefüggésbe a rendelkezésre álló megfigyelések alapján. Bizonyos általános idegrendszeri tünetek mindkét fronthatás esetében jelentkeznek, mint például levertség, ingerlékenység, nyugtalanság, alvászavar, reflexek lassulása, a koncentrálóképesség csökkenése és a fejfájás. Hazánkra jellemző a kettős fronthatás, amikor hideg- és melegfronti hatások egyidejűleg vannak jelen, mely igen változatos tünetcsoportok megjelenését idézheti elő.

Mit tehetünk?
A legfontosabb feladat a megelőzés.
Amennyire lehet, próbáljuk meg kiiktatni a mindennapi életünkből a stresszt, táplálkozzunk egészségesen, együnk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, könnyen emészthető ételeket (sok zöldség, gyümölcs), valamint ügyeljünk a megfelelő (kb. napi 2-3 liter) folyadékbevitelre.
Fontos a rendszeres testmozgás, ne kíméljük magunkat, sétáljunk sokat akár melegben, esőben, szélben, vagy hóban, hogy hozzászoktassuk ezzel szervezetünket a szélsőséges időjárási viszonyokhoz is. Jó hatással lehet a naponta végzett váltott zuhany (2 perc hideg vizes, majd 2 perc meleg vizes tusolás váltogatva), vagy szaunázzunk, így formában tarthatjuk keringési és hőszabályozó rendszereinket. A felsoroltakon kívül azonban számos más módszer közül válogathatnak még a frontérzékenyek, mellyel a szervezet alkalmazkodó képessége javítható, illetve a fronthatások kellemetlen tünetei megelőzhetők, enyhíthetők. Ezek közé több stresszoldó módszer tartozik, így az aromaterápia, bizonyos gyógynövényekből készült kivonatok, teák fogyasztása (citromfű, orbáncfű, levendula, rozmaring, ginzeng), különböző relaxációs és jóga gyakorlatok, valamint az akupresszúra és a talpmasszázs. Érdemes foglalkozni a megelőzésével, időt és figyelmet fordítani testünkre és a legmegfelelőbb megoldást megtalálni, tünetei k enyhítésére.
A weboldalon megjelent információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvosához.
Hivatkozások/forrás
https://met.hu/ismeret-tar/meteorologiai_alapismeretek/bevezetes_a_meteorologiaba/#nap
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/1558/mit-tehetunk-a-fronthatasok-enyhiteseert
Szerző: Laskay Barbara – Felnőtt szakápoló Létrehozva: 2023. január 29.
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Birillo Zoo Kft –Birillo Angel Otthoni Szakápolás – Betegellátás Szolgáltatást ügyvezetője: Laskay Barbara felel.
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really
informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!
Thanks,
This text is invaluable. Where can I find out more?
Ask us on the website or we will answer.