Az elmúlt hetek ünnepi készülődése, nagy stressz hatást gyakorolt ránk, amely az ünnepek elmúltával ugyan csökkent , de az új év kezdetével nem szűnik meg egy csapásra. De mi is az a stressz és hogyan is hat ránk és szervezetünkre?
Mi az a stressz?
A stressz orvosi értelemben a szervezetünk ingerekre adott, nem specifikus válasza. Tehát olyan fizikai, szellemi és érzelmi állapotok összessége, amelyek különböző feszültséget, nyugtalanságot, aggodalmat váltanak ki.
Tévesen negatív formában értelmezzük, holott eredetileg az alkalmazkodás és fejlődés mozgatórugója, amely lehetővé teszi számunkra külső negatív hatások felismerését és ezáltal a probléma megoldásának keresését és kezelését. Érzelmi és fizikai ingerekre szervezetünkben idegi és hormonális változások mennek végbe, amely következményeként a pulzus, a szívverés és a légzésszám megemelkedik. Fokozódik a bélműködésünk, éberségünk és egyéb élettani folyamataink.
A stressz bizonyos mértékig normális jelenség, hiszen az élet kihívásaira adott válasz. Szükségünk van rá az összpontosítás, döntéshozás és a pozitív gondolkodás miatt.
A Georgiai Egyetem neuropszichológusai által végzett kutatások (Neuropsychologia folyóiratban publikált) kimutatták, hogy a kis, legfeljebb mérsékelt mértékű stressz jó hatással lehet a rövidtávú memóriára és teljesítményre. Azonban a hosszútávú és a magas stressz szint továbbra is káros és romboló hatású. Testünk képes arra, hogy megbirkózzék a feszültséggel, majd annak csökkenésével elernyedjen, lelassuljon, de ha a stressz forrás folyamatosan jelen van életünkben, egy idő után nem vagyunk képesek a lazításra. Úgy érezzük: a dolgok kikerültek irányításunk alól és többé nem tudjuk teljesíteni a velünk szemben támasztott követelményeket – ettől kezdjük rosszul érezni magunkat. Az adrenalin szintje magas marad, és a test folyamatos „izgalmi” állapotba kerül. A krónikus, állandó és kezelhetetlen stressz hatására a szervezet eljut az utolsó fázisba. Ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor az számos testi és lelki betegségre egészségügyi problémák, tünetek jelentkeznek és kialakulhat a betegség.

Hogyan ismerjük fel a stresszt és mit tehetünk?
Krónikus stresszhatásra utalhatnak az alábbi tünetek:
- Koncentrációs zavarok
- Fáradtság
- Alvás zavarok
- Ingerlékenység
- Szexuális zavarok
- Gyakori fejfájás, migrén és egyéb testi fájdalmak
- Izommerevség
- Étkezési problémák emésztési panaszok
- Stimuláns vagy nyugtató hatású szerek fokozott használata
Mivel nem élhetünk stresszmentes életet – stressz a mindennapjaink része, ezért meg kell tanulnunk hogyan és milyen módszerekkel kezelhetjük. Erre érdemes valamilyen konstruktív stresszkezelési formát választani és elkerülni a káros szenvedélyeket (dohányzás, alkohol, kábítószerek). A leggyakoribb stresszkezelési megoldások a következők:
- Önmegfigyelés
- Testmozgás
- Meditációs és relaxációs módszerek
- Alkotás és önkifejezés különböző formái
- Örömteli tevékenységek
- Társas támasz
- Természet, környezetváltozás
Amennyiben a stressz átlépi az optimális szintet, tartósan fennáll és hatásai az egészséget és a hangulatot is erősen befolyásolják abban az esetben érdemes felkeresni pszichológust, pszichiáter coach-ot. Mivel a stressz számos betegség egyik legjelentősebb kóroki tényezője mindenképp komolyan kell venni, hiszen hosszú távon jelentősen ronthatja az életminőséget.

A weboldalon megjelent információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvosához.
Hivatkozások/forrás:
Dr. Zámbori Judit -Stressz és stresszkezelés előadás
http://real.mtak.hu/58266/
Szerző: Laskay Barbara – Felnőtt szakápoló Létrehozva: 2023. január 15.
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Birillo Zoo Kft –Birillo Angel Otthoni Szakápolás – Betegellátás Szolgáltatást ügyvezetője: Laskay Barbara felel.