Budapest, Pest megye területén elérhető
otthoni- házi szakápolás – betegellátás
Szolgáltatásaink első sorban a házi szakápolási feladatok ellátása, mely szigorúan működési engedély mellett végezhető, melyet és a 20/1986 ( VII.26 ) NM Rendelet az otthoni szakápolás tevékenységről – szabályozza.
Felfekvés kezelése
A decubitus vagy felfekvés tartós nyomásnak kitett területeken jelentkező seb, mely méretében és súlyosságában is több csoportba sorolható. A felfekvést mindenekelőtt meg kell előzni, mert a kezelése fájdalmas, hosszadalmas és igen költséges. A megelőzés szakápolói feladat.
A felfekvés kezelését a sebkezelést az orvos rendeli el, lebonyolítása és egyéb ehhez kapcsolódó ápolási feladatok elvégzése a szakápoló feladata, nagyon fontos a fokozatos és folyamatos mozgásterápia.
A felfekvés gyógyulása nagymértékben függ az alkalmazott kötszerektől és a sebkezelés kivitelezésétől, de legalább ennyire fontosak ez egyéb szakápolási feladatok is, mint például a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás, a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag bevitel, a vércukor szint normál tartományban tartása, a fertőzések kivédése, a kezelt terület tehermentesítése, megfelelő fektetéssel.
Katéterezés - állandó katéter gondozása
Az állandó katétert viselő betegek ápolását, gondozását, oktatását a súlyos szövődmények megelőzése érdekében szakápolói feladat.
Katéter alatt a húgyhólyagba vezetett speciális katétereket értjük, melyek célja a vizeletürülés elősegítése. A vizeletürítési problémák hátterében leggyakrabban a húgyhólyag alatti területek szűkülete illetve vizelettartási zavarok állhatnak, melyek lehetnek átmenetiek vagy tartósak. A katétereket osztályozhatjuk anyaguk, formájuk vagy a bevezetés helye szerint. A felsoroltak közül bármelyik formát tekintjük, nagyon fontos a szakszerű gondozás és ápolás, a szövődmények megelőzése miatt. A helytelenül gondozott katéterek, folyamatos húgyúti fertőzést okozhatnak. A katétereket anyaguktól függően bizonyos időközönként cserélni kell, melyet csak megfelelő elméleti tudással és gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakember tehet meg. Férfiak katéterezését szigorúan csak szakorvos végezheti.
Fájdalomcsillapítás
Nagyon fontos a fájdalom szakszerű felmérése, az alkalmazott terápia folyamatos megfigyelése és kombinálása az egyéb technikákkal.A fájdalom, különböző formái elválaszthatatlanok a mindennapi élettől, mégis átmenetileg vagy tartósan fájdalommal élni keserves élmény, teljesítmény csökkenéshez és munkaképtelenséghez vezethet. A tartós fájdalom függetlenül annak helyétől, jellegétől illetve okától és megkeseríti az ember életét. A fájdalom miatt romlik az életminőség, mert a mindennapi kapcsolatok illetve tevékenységek, családon belül és a munkavégzés szintjén is zavart szenvednek. A fájdalom kiváltképpen, ha tartós megváltoztatja a gondolkodást és idővel a személyiséget, mindez konfliktusok kialakulását eredményezi.
A fájdalomcsillapítás több részből épül fel. A gyógyszeres terápia elrendelése orvosi feladat, amelyet kiegészíthetünk nem gyógyszeres módszerekkel is. Nagyon fontos a fájdalom szakszerű felmérése, az alkalmazott terápia folyamatos megfigyelése és kombinálása az egyéb technikákkal.
Gégekanül tisztítása és cseréje
Bármilyen gégekanülje is legyen a betegnek a szakszerű ápolása és esetenkénti cseréje létfontosságú.
A gégemetszés egy mesterséges légút készítése a nyak elülső felszínén, a légcső műtéti megnyitásával a szabad légút biztosítása érdekében. A légcső megnyitása lehet, állandó vagy ideiglenes. A gégekanűlök készülhetnek rozsdamentes acélból, műanyagból vagy gumiból. Alkalmazható belső nélküli kanül vagy kettősfalu, melynek belső része cserélhető, mosható így a váladék felhalmozódása, beszáradása elkerülhető. Speciális típusa a beszélő kanül amennyiben a hangképzés, vagyis a gége megtartott ezzel a kanüllel lélegzik és beszélhet is a beteg.
Bármilyen gégekanülje is legyen a betegnek a szakszerű ápolása és esetenkénti cseréje létfontosságú.
A gégekanül szakszerű ápolása több szempontból is fontos:
- nagyon fontos az átjárhatóság biztosítása, mert az alsólégutakban felszaporodott és a garatból lecsorgó váladék felhalmozódhat, amennyiben ez nem kerül eltávolításra beszárad, ezzel szűkítve a kanül belső átmérőjét, légzési nehézséget okozva
- elengedhetetlen a szakszerű bőrápolás, hiszen a légcsőnyílás környékén felszaporodó váladék, fertőződhet, mely hámhiányt és gyulladást okozhat.
A gégekanül mindennapi ápolásának alapjait megtanulhatja a beteg vagy valamely családtagja is ápolási szolgálatunk által szervezett oktatás keretein belül.
Gyógytorna
A gyógytorna, fizioterápia a természet energiáit felhasználó gyógyítási forma, melynek célja a mozgásrendszer betegségeinek kialakulásának megelőzése, gyógyítása, rehabilitációja, az emberi anatómia és élettan ismeretének birtokában.
Az orvosi kezelés kiegészítő, semmi mással nem helyettesíthető része.
Az otthon végezhető gyógytornakezeléseket, szükség esetén elektromos és masszázs kezelésekkel is kiegészíthető

- Kinek ajánlott?
Bár jó esetben sportolunk heti 1-2 alkalommal, a szabadidőnk nagy részét villogó képernyők előtt ülve töltjük. Hogy időt spóroljunk, inkább autóba ülünk, ha nincs is nagyon messze elintézni való ügyünk helyszíne. Ha 2 emeletnél magasabban van az irodánk, szinte biztos, hogy lifttel közlekedünk, és még sorolhatnám…
Egyszóval mindenkinek jaavasolt.
- Mozgás szervrendszer
akut, és krónikus fájdalma, izomsérülések, ismeretlen eredetű fájdalmak esetén. Ízületi gyulladások, kopások, tartáshibák kezelésére.
- Gerinc eredetű problémák:
- Érbetegségek
Vénás betegségek (viszeresség, thrombosis) artériás betegségek (érszűkület) amely problémák akár cukorbetegség, vagy más rendszerbetegség következményeiként is jelentkezhetnek.
- Időskorban
Cél az aktivitás megőrzése, visszanyerése az egyensúly fejlesztése (esések megelőzése) csontritkulás kiegészítő kezelése, jó általános közérzet elérése.
- Kórházi kezelés után
Cél a hétköznapi munkavégzési képesség visszanyerése
Ortopédiai műtétek után a rehabilitáció nélkülözhetetlen része a gyógytorna
- Traumás sérülések, műtétek után
Szükséges lehet a járási segédeszközök helyes használatának megtanítása is.
- Neurológiai betegségek
- Kardiológiai megbetegedések
Cél a hétköznapi terhelhetőség visszanyerése, hiszen a szív is izom, amit más módon ugyan, de erősíteni lehet.
- Elhízás esetén
Személyre szabott diétás tanácsadás és edzésterv kidolgozása, ha nem szeretne tornaterembe járni,de fogyni annál inkább…
- Tüdőbetegségek
Speciális légzőtorna a tüdő kapacitás növelésére, a felgyülemlett váladék kiürítésére, tüdőgyulladás megelőzésére.
COPD / Asthma bronchiale / Emphysema pulmonum
- Sportsérülések
Az izomegyensúly helyreállítása a cél, melyet taping technikával egészíthetünk ki a fájdalommentes gyakorláshoz, edzéshez.
- Kismamáknak
Infúziós kezelés
Az infziós kezelés tápanyag bevitel, elektrolit. folyadékpótlás végett véna kanül biztosításával megoldott. Otthon elsősorban a kiszáradást megelőző terápia. Orvos rendeli el és szakápoló felügyelete mellett kivitelezhető.

Műtét utáni lábadozás
A szakszerű segítség célja a műtétek után, hogy kivédjük a leggyakoribb szövődményeket, mint a felfekvés a trombózis vagy a tüdőgyulladás, és a páciens mihamarabb visszanyerje az önellátási képességét.
Minden műtéti beavatkozás megterhelő az emberi szervezet számára. A műtét utáni lábadozási időt rengeteg tényező befolyásolja, mint például az életkor, az általános egészségi állapot, a kísérő betegségek, stb.
Műtét után a kórházból hazatérő beteg gyakran szembesül azzal, hogy segítségre szorul még az alapvető önellátási teendői során is, mint például a mosakodás. A leggyakoribb probléma a fájdalom és a mozgáskorlátozottság.
Egyénenként változó ideig és mértékben igénylik a betegek az ápolást, de szinte minden esetben nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás biztosítása, a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagbevitel, a fájdalomcsillapítás és folyamatos és fokozatos mozgásterápia. A szakszerű segítség célja ezekben az esetekben is az, hogy kivédjük a leggyakoribb szövődményeket, mint a felfekvés a trombózis vagy a tüdőgyulladás, és a páciens mihamarabb visszanyerje az önellátási képességét.
Injekciózás
Gyógyszerek, véralvadásgátlók, beadása

Oxigénterápiás ápolás
Az orvosi oxigén gyógyszernek minősül. A terápia kivitelezése számtalan fontos szabály betartását követeli meg, a szövődmények kivédése miatt. Szakápolóink segítenek a kezelések kivitelezésében és a szabályok elsajátításában illetve a betegnek megnyugtató biztonságot ad, ha tudja, hogy bármikor fordulhat szakemberhez.
Súlyos légszomjjal küzdő betegek számára otthon is megoldható az oxigénterápia.
Az oxigénterápia célja, hogy a szervezet szöveteinek működéséhez megfelelő mennyiségű oxigént biztosítsunk. A kezelés lehet folyamatos vagy szakaszos, történhet arcmaszkon vagy orrszondán keresztül. Oxigénterápiához alkalmazható palackos vagy cseppfolyós oxigén, illetve oxigén koncentrátor
Sebek kezelése
A sebeket több szempont szerint lehet osztályozni, hiszen eredhetnek sérülésből vagy műtéti beavatkozásból, lehetnek akutak vagy krónikusak, nyíltak vagy zártak, stb. A sebkezelés minden esetben az orvos írásos utasításának megfelelően történik, de nagyon fontos, hogy a kivitelező szakápoló megfelelő elméleti tudással és gyakorlati tapasztalattal rendelkezzen ezen a szakterületen.
Napjainkban már nem arról szól a sebkezelés, hogy a szennyeződött gézpólyát egy újra cseréljük, hanem úgynevezett intelligens kötszerekkel dolgozunk melyeket folyamatosan a sebállapothoz igazodva alkalmazunk. Nagyon fontos, hogy a beteg és környezete tisztában legyen a sebgyógyulás folyamatával, hiszen a mindennapi életvitel számos tényezője befolyásolja azt. Többek között a kötés szárazon és tisztán tartása, a megfelelő testi higiéné, a táplálkozás, a folyadékbevitel és nem utolsó sorban a megfelelő vércukorszint.

Szondán át történő táplálás
Enterális vagyis szondatáplálásra akkor van szükség, ha a normális nyelés valamilyen okból akadályozott, átmenetileg vagy tartósan.
A mesterséges táplálásnak két formája ismert:
- enterális táplálás esetén szonda segítségével jutatjuk a folyékony állagú táplálékot a tápcsatornába
- parenterális táplálás alkalmával vénakanülön keresztül, közvetlenül az érrendszerbe juttatjuk a tápanyagokat.
Enterális vagyis szondatáplálásra akkor van szükség, ha a normális nyelés valamilyen okból akadályozott, átmenetileg vagy tartósan.
Szondatáplálás esetén egy vékony szövetbarát műanyag csövet vezetnek az orron át a gyomorba vagy az éhbélbe.
A különböző szondákon keresztül pépesített, higított táplálékot vagy speciális tápszereket juttathatunk, a gyomor-bélrendszerbe. Otthoni szakápolás kapcsán a betegeknek a kedvenc „hazai” ételeiket is be tudjuk adni, megfelelően pürésített állapotban, figyelembe véve az előírt táplálási és étrendi utasításokat.
A szondatáplálás lehet folyamatos vagy szakaszos (adagonkénti) de minden formájában szakértelmet és gyakorlatot kíván meg az egészségügyi szakdolgozótól.
Idősgondozás
Szolgáltatásunk segítséget nyújt a korlátozott családi segítséggel rendelkező vagy segítség nélkül élő betegeknek, idős embereknek, gondozásukban, ellátásukban.
Segítségünk kiterjed, bevásárlásra, gyógyszerkiváltásra, otthoni feladatok ellátására.
